A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр"
Великописарівської селищної ради, Сумської області

Поради батькам щодо розвитку мовлення дитини.

Дата: 31.12.2020 08:45
Кількість переглядів: 157

Логопедичні прийоми збагачення та уточнення мовного словника дитини

 

https://www.logoclub.com.ua/images/articles/10.2015/speech-pathologist.jpg

На другому-третьому році життя дитини, в період інтенсивного освоєння складу рідної мови, розвитку форм та функцій мовлення, особливого значення набуває формування мовного словника. Оволодіння словниковим складом рідної мови в цьому віці тісно пов’язане і зумовлює вдосконалення вимови слів у дітей, оволодіння граматичними нормами мови.

Основним логопедичним прийомом формування правильної вимови на даному етапі є наслідування мовлення дорослих, внаслідок чого малюк покращує власну вимову звуків у словах.

Процес оволодіння граматичною будовою мови і задачі словникової роботи тісно пов’язані між собою. Оскільки використання слів в контексті зумовлює побудову з них речень, а відповідно і граматичну зміну слів, узгодження їх один з одним.

Як відомо, всі діти – різні, а тому володіють різними рівнями засвоєння слів. Одні малюки розуміють слово, але не використовують його в мовленні; другі – впізнають і називають предмет, дію, якість, відношення, але лише у визначених умовах; треті – розуміють і правильно використовують слово в будь-яких доступних їм зв’язках і відношеннях.

Мовний словник дитини повинен включати загальні групи слів:

  • назви предметів, дій з ними їх якостей і відношень із найближчого оточення малюка;
  • узагальнюючі поняття («іграшки», «посуд», «меблі», «одяг», «фрукти»), що об’єднують знайомі дітям предмети попередньої групи;
  • назви предметів відносно далекого, але зрозумілого для малюка змісту, характерні для них дії, якості, відношення («транспорт», «тварини та їх дитинчата»);
  • різні частини мови, що характеризують відносини між дитиною і дорослими та однолітками.

Логопедичні прийоми збагачення і уточнення мовного словника дитини

  1. Показ предмета і його називання. Для того, щоб уявлення про предмет було чітким, потрібно уважно роздивитись його разом з дитиною і назвати.
  2. Прохання-пропозиція вимовити (сказати) певні слова. Наприклад: «Сорока-ворона на припічку сиділа. – Скажи: «на припічку сиділа».
  3. Пояснення значення предмета. Цей логопедичний прийом посилює інтерес до слова, забезпечуючи повноцінне його розуміння. Наприклад: «Це – праска. Нею прасують білизну. Це – ніж. Він гострий. Ним нарізають хліб. Якщо необережно користуватись ножем, можна порізати руку.»
  4. Доручення, які вимагають від дитини відповіді-дії (знайди, покажи, дай, принеси, зроби щось).
  5. Використання дорослим нового слова у поєднанні з різними знайомими словами. «Дзьобає. Курочка дзьобає. І курчатка дзьобають. Дзьобають зернятка. Курочка швидко дзьобає. І курчатка намагаються швидко дзьобати.»

Вищезазначені логопедичні прийоми, а також їм подібні, допомагатимуть закріпити в пам’яті дитини назви предметів, дій, відношень тощо, спонукатимуть малят вимовляти потрібні слова.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень