Новини
ЧОМУ ДИТИНА Б’Є СЕБЕ
Самопокарання належить до агресивної поведінки, її відмінність лише в тому, що ця агресія пригнічена через неправильне батьківське виховання. В результаті агресивність стала носити пасивний характер.
Причини такої поведінки:
Дитина може бити себе на знак протесту
Якщо немовлята цілком підпорядковані волі батьків, то діти віком від 2-х років починають серйозно чинити опір підпорядкуванню. Сам собою протест – якість лідера, тому риса таких дітей – вимогливість. Такій дитині складно відмовитися від чогось, на що, як їй здається, вона має вроджені права.
Подібна бурхлива реакція формується у відповідь на надмірну строгість батьків, розмаїття заборон і правил у вихованні.
Якби і нашу волю неодноразово пригнічували, то пряме вираження агресії стосовно кривдника, як і прагнення близькості (наприклад, попросити те, що йому забороняють), породжували б у нас величезний страх. Таким чином, дитина бореться із власним приниженням та обмеженням волі з використанням сили проти себе.
Неправильне покарання в даному випадку: крикнути на дитину, вдарити дитину. Результат покарання: дитина плаче голосніше.
Ефективна реакція мами: м'яко утримати дитину, коли вона б'є себе. Сісти поруч, заспокоїти, обійняти. У цій ситуації найбільш заслуговує на довіру інтерпретація почуттів дитини. «Мама не дозволила з'їсти цукерку зараз, і ти
дуже розлютився на маму. Ти зможеш з'їсти відразу дві по обіді».
Дитина може бити себе в той момент, коли відчуває почуття провини.
Діти, що відрізняються від перших слабкою нервовою системою. Це діти, які виросли серед батьків, які вербально обмежують дитячу опозицію. Такі батьки часто лають своїх дітей, навішують ярлики, називають образливими прізвиськами.
Неправильне покарання: замкнути в кімнаті, не звертати уваги.
Ефективна реакція мами: послабити внутрішню напругу, запропонувати щось цікаве. Коментар мами: «Іграшка зламалася? Нічого, моє сонечко, не переймайся, я все одно тебе люблю. Навіть якщо мама сердиться, вона завжди тебе любитиме. Давай спробуємо полагодити її разом».
Дитина може бити себе, щоб отримати бажане та відчути свій вплив:
- щоб отримати порцію любові та уваги;
- щоб приховати свої витівки;
- щоб викликати у батьків почуття провини та жалості до себе.