A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр"
Великописарівської селищної ради, Сумської області

Новини

Дата: 10.04.2020 11:39
Кількість переглядів: 169

ЩО ТАКЕ «ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ» АБО ЧОМУ ДИТИНА ПОВІЛЬНО ДУМАЄ

 

Чому одні люди все схоплюють на льоту, а іншим необхідно багаторазове повторення одного і того ж?

 

По-перше, це пов'язано зі здатністю центральної нервової системи швидко і точно засвоювати інформацію з навколишнього світу, по-друге, залежить від зацікавленості слухача, по-третє, від злагодженої роботи зору, слуху, рухових відчуттів всього тіла і окремих його частин (в зокрема, пальців рук), по-четверте, від здатності людини до довільного і цілеспрямованого увазі. Недостатня включеність одного з цих компонентів пізнавальної діяльності різко знижує ефективність спілкування людини, в тому числі і дитини, з навколишнім світом. Особливо це різко виражене у дітей з проблемами в розвитку.
 

Незрілість нервової системи з народження або до моменту початку систематичного навчання в дитячому саду не дає дитині запам'ятовувати те, що їй показують або говорять дорослі, що вона сама бачить; чує, відчуває кожен день. Втрачаючи відчуття нового, але не запам'ятовуючи необхідне, дитина не виявляє зацікавленості в пізнанні навколишнього світу або втрачає її. Звична обстановка (вдома, в дитячому саду, на вулиці) не викликає бажання до чогось доторкнутися і назвати, однак зміна цієї звичності веде до різких протестів дітей.

 

Чому? Адже здається, що дитина нічого не помічає навколо, не називає на прохання дорослого. Протести виникають тому, що дитина, запам'ятавши цілісну картину навколишнього світу, не виділяє з нього окремі частини  (дерева, траву, камінці, людей, автобус, стіл, стілець і т. п.). Тому кожна зміна (в одязі, в маршруті до будинку, в їжі) викликає у дитини страх перед невідомим, і вона вимагає повернення до колишнього, їй відомого оточення. Як тільки це відбувається (пішли звичною стежкою, мама одягла ту ж кофточку, посадили на той же стільчик), дитина заспокоюється і знову не проявляє інтересу до навколишнього.

 

Через незрілу нервову систему дуже часто у дітей вчасно не налагоджуються зв'язки між оком і вухом, оком і рукою, ногою і вухом і т. п. Дитина не може виконати простих для нас завдань: повернутися в бік звуку (як ніби не чує, але слух у порядку), підстрибнути на одній нозі, зафарбувати контур (око бачить, але рука не слухається), штовхнути м'яч. Це з одного боку, з іншого боку, незрілість нервової системи обмежує розуміння дитиною зверненої до неї мови: вона просто не розуміє, що їй говорять. І саме незрозуміле для нас, дорослих - не може зробити як ми, тобто по наслідуванню і зразку. Девіз: «Роби, як я!» для дитини з проблемами в розвитку стає недосяжним. Чому? Через відсутність злагодженої роботи всіх органів почуттів дитини: око бачить, вухо чує, але обмінятися один з одним і дати команду м'язам рухатися вони не можуть. Саме цим пояснюється невміння дітей до початку шкільного навчання обвести клітку, показати праву/ліву руку, змалювати найпростіший орнамент з паличок і т. п.

 

Щоб запам'ятати, як виглядає предмет або об'єкт навколишнього світу, дитині потрібно змусити себе подивитися і сфотографувати його таким, як він є, щоб наступного разу впізнати. Щоб запам'ятати, як називається щось, дитина знову повинна змусити себе запам'ятати той набір звуків, яким дорослі цей предмет позначають. У більшості випадків цей процес відбувається без особливого втручання з боку дорослих. Однак, коли нервова система незріла, коли є неузгодження в роботі різних систем дитини, тоді процес запам'ятовування вимагає багаторазових повторень і надмірних зусиль дитини для концентрації уваги на якомусь одному предметі. Енергії і можливостей дитини не вистачає для швидкого і точного запам'ятовування і відтворення отриманого досвіду: дитина важко запам'ятовує, іноді неправильно, важко переучується, швидко забуває. Саме ці складності ховаються за виразом «повільно думає», коли говорять про дитину з проблемами в розвитку.

 

Вищеописані труднощі підстерігають малюка з перших днів життя. Про недостатню зрілість нервової системи мами дізнаються ще в пологовому будинку, але, на жаль, не роблять жодних зусиль для допомоги дитині, наївно вважаючи, що все з віком пройде. Навпаки, чим старшою стає дитина, тим більше інформації і досвіду взаємодії з навколишнім світом вона не доотримує. І зовсім не тому, що вона «ледар і не хоче», а тому, що незрілість нервової системи не дає їй засвоювати той матеріал, який знають її однолітки, які навіть не відвідують дитячий садок. Допоможіть дитині: проконсультуйтеся у лікарів-фахівців (невропатолога або невролога, окуліста, ЛОРа, у логопеда і дефектолога). Дізнайтеся всі можливі шляхи подолання наявних труднощів. Найголовніше - не чекайте п'яти років, на які посилаються необізнані люди, оголошуючи цей вік мало не віком позбавлення від всіх проблем в розвитку дитини.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень