A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр"
Великописарівської селищної ради, Сумської області

Універсальний дизайн

Дата: 30.03.2023 14:22
Кількість переглядів: 36

Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Якщо сім’я облаштовує житло для себе і для своєї дитини з набутою інвалідністю, батькам буде корисно зрозуміти поняття універсального дизайну. Можливо, це потребуватиме трохи вашого часу та уваги, але точно ваша дитина (і не тільки вона!) отримає користь від ваших зусиль: їй буде зручніше, комфортніше, у неї буде більше можливостей для самостійності та участі у щоденній діяльності. Ці знання ви зможете використати при виборі та лобіюванні інтересів дитини у закладах освіти, соціалізації, охорони здоров’я, відпочинку. Отже, універсальний дизайн — облаштований простір, у якому буде комфортно будь-кому.  

                                      Поради батькам і фахівцям

   Що таке універсальний дизайн? Універсальний дизайн — це дизайн, який буде зручним для повсякденної активності всіх дорослих та дітей, у тому числі для дітей з інвалідністю. Він може бути максимально модифікований та адаптований для їхніх потреб. Універсальний дизайн забезпечує однакові можливості користування будь-якою послугою, середовищем для всіх людей: дітей, людей похилого віку, вагітних жінок, людей та дітей з інвалідністю. Наприклад, дитина, яка користується колісним кріслом, пересувається безпороговим простором будинку. Проте такий простір буде зручним і для її сусідів, наприклад для жінки, яка виходить гуляти з дитиною на дитячому візку, чи для бабусі, яка може безперешкодно вийти до магазину з ходунцями, чи для дітей, які йдуть кататися на велосипеді.

   Як ми можемо реалізовувати універсальний дизайн у квартирі? Розглянемо приклади застосування елементів універсального дизайну для дому.          -         *Відсутність порогів при проходженні у ванну чи туалет

*Широкі прорізи у дверних рамах для легкого переміщення на кріслі колісному чи з іншим реабілітаційним засобом (палицею, милицею, ротаторами тощо)

* Сенсорний вмикач на стіні, який реагує на наближення, а не на натискання

*Наявність механізму для відкриття дверей із мінімальними фізичними зусиллями

*Наявність неслизького покриття на підлозі

*Відсутність килимів, які утруднюють пересування при наявності моторних чи сенсорних порушень

е

*Гігієнічний душ без високого піддону тощо

          *Закруглені краї меблів для людей з порушеннями зору, а також для людей з моторними порушеннями

*Яскраве освітлення для людей з порушеннями зору, стане у пригоді й літнім людям

*Відсутність меблів посеред кімнати для людей з порушеннями зору, для руху на колісному кріслі

 Вам доведеться самим облаштовувати зручне середовище дитині, але ви можете звернутися за консультаціями до спеціалістів:

Фізичного терапевта, який працює з людьми  з руховими порушеннями  Ерготерапевта, який знає, як правильно облаштувати середовище

Сурдопедагога, який працює з людьми з порушеннями слуху

Тифлопедагога, який працює з людьми з порушеннями зору

          Психолога

 Фахівця соціальної роботи, соціального працівника

   Розробка здійснюється з урахуванням індивідуальних потреб та запитів для конкретної ситуації та дитини. Крім дизайну важливо використовувати побутові предмети, які адаптовані під потреби дитини, наприклад ложки з потовщеною ручкою для дитини, якій складно здійснювати точні рухи внаслідок черепно-мозкової травми і якій важко їсти за допомогою типової ложки з тонкою ручкою. Також можна використовувати вдома засоби альтернативної комунікації у вигляді, наприклад, картинок для дитини, яка має когнітивні порушення внаслідок черепно-мозкової травми.

Сайт ЮНІСЕФ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень